Vady na koupeném bytě či domu?
U koupi nemovité věci je třeba počítat s tím, že tato může vykazovat vady. Mnozí kupující si nejsou vědomi svých práv a toho, že nároky z vad mohou uplatňovat až do pěti let od nabytí vlastnického práva. Domoci se tak mohou slevy z kupní ceny, opravy nebo dokonce stornování celé transakce.
Co je ale vada?
Vadou je, když faktický stav nemovitosti neodpovídá dohodnutým vlastnostem v kupní smlouvě nebo vlastnostem obvyklým s přihlédnutím k jejímu stáří a běžnému opotřebení (tzv. faktická vada). Tyto vady pak mohou být jak zjevné, tak skryté.
Zjevnou vadou je vada, kterou musel kupující s vynaložením obvyklé pozornosti poznat při běžné prohlídce nemovitosti. Naopak skrytou vadou je třeba rozumět vadu, kterou nebylo možné zjistit během běžné prohlídky věci. Skryté vady je tedy možné zjistit pomocí detailnějšího zkoumání věci nebo za použití speciálních přístrojů.
Kupující je pak oprávněn nárok z vad uplatňovat z titulu odpovědnosti za vady, které měla nemovitost v okamžiku přechodu nebezpečí škody, což bývá zpravidla předání nemovitosti. Kupující má právo vadu nemovitosti oznámit až do 5 let od nabytí vlastnického práva; neučiní-li tak, soud kupujícímu právo z vadného plnění nemusí přiznat. Odpovědnost za vady nelze omezit vyjma výslovného souhlasu kupujícího, na což je třeba dát si pozor zejména v kupní smlouvě.
Jak vadu správně oznámit?
Oznámení vady v sobě kumuluje dvě složky, a to samotné vytknutí vady a uplatnění nároku z odpovědnosti za vady, k čemuž kupujícímu běží samostatná promlčecí lhůta. Nárokem kupujícího u odstranitelné vady může být samotné odstranění vady (oprava, dodání nové věci) či sleva z kupní ceny. U neodstranitelné vady má kupující zpravidla nárok na odstoupení od kupní smlouvu a s tím související vrácení kupní ceny. Kupující má rovněž nárok na účelně vynaložené náklady na uplatnění svých práv.
Pokud jste se s něčím obdobným setkali, rádi Vám s uplatněním Vašich práv pomůžeme.